Haber

Türkiye, Bangladeş ile savunma iş birliğini genişletmek istiyor

Türkiye’nin Dakka Büyükelçisi Mustafa Osman Turan, Bangladeş ile savunma alanında yapılan iş birliğini genişletmek istediklerini belirtti.

Büyükelçisi Turan, Bangladeş merkezli düşünce kuruluşu Yönetişim Çalışmaları Merkezince düzenlenen “Büyükelçi ile Buluş” programına katıldı.

İlgili Makaleler

Türkiye’nin savunma teknolojileri alanında son 15 yılda kat ettiği ilerlemeye dikkati çeken Turan, Türk şirketlerinin Bangladeşli şirketlere silah üretimi konusunda teknoloji transferi sağladığını lisana getirdi.

Turan, Bangladeş’in zırhlı personel taşıyıcı, roketatar ve drone dahil Türkiye’den çok sayıda savunma teçhizatı aldığını aktardı.

İki ülke ortasındaki iş birliğinin donanma ve kıyı güvenliği alanlarına genişletilebileceğini kaydeden Turan, Bangladeş’e devriye gemisi inşası için teknoloji transferi sağlama teklifinde bulunduklarını söyledi.

Turan, teklifin hayata geçmesi halinde Khulna ve Chittagong’da 9 devriye gemisi inşa edileceğini anlattı.

Büyükelçi, askeri teçhizat alımının yanı sıra Türkiye’nin Bangladeş’te 3 bin ordu subayına eğitim verdiğini belirtti.

İki ülke ortası ticarette de son yıllarda değerli artış görüldüğünü söyleyen Turan, Arakanlı mülteci krizinin tahliline yönelik Türkiye’nin çeşitli uluslararası platformlarda Bangladeş’e takviye verdiğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu