Haber

Pakistan’da binlerce kişi teröre karşı sokağa çıktı

Pakistan’ın Hayber Pahtunhva eyaletinde binlerce kişi, artan terör eylemlerine tepki gösterdi.

Ulusal basındaki haberlere göre, aralarında kabile mensubu, sivil toplum üyesi ve kanaat önderlerinin bulunduğu binlerce kişi, artan hukuksuzluk ve polislere yönelik saldırılar sonrası Aşağı Veziristan bölgesinde bir araya geldi.

İlgili Makaleler

Göstericiler, hükümetten teröristlere karşı adım atmasını ve 20 Kasım’a kadar bu istikamette irade göstermesini talep ederek, aksi halde bölgenin tüm giriş ve çıkışlarını protestolarla kapatacakları konusunda ihtarda bulundu.

Fidye için adam kaçırılması, gasp, mahallî sivillere ve güvenlik güçlerine yönelik akınların durmasını talep eden protestocular, uyuşturucuya kolay erişimin de engellenmesini istedi.

Hayber Pahtunhva eyaletinin çeşitli kent ve bölgelerinde son aylarda artan terör aksiyonlarına karşı halkın reaksiyonu sürüyor.

Terör olayları

Terör örgütü Pakistan Talibanı’na (TTP) karşıtlığıyla bilinen yerel bir lider, eylülde bombalı saldırıda öldürülmüştü.

Mingora şehrinde 10 Ekim’de okul servisine düzenlenen taarruzda, servis sürücüsü hayatını kaybetmiş, bir öğrenci ağır yaralanmıştı.

Hayber Pahtunhva eyaletinin çeşitli noktalarında 2009’a kadar TTP oldukça etkindi. Bu tarihten sonra Pakistan ordusunun başlattığı operasyonlar sonucu TTP, birçok noktadan çıkarıldı.

Pakistan’ın, TTP ile yürüttüğü ve rastgele bir ilerleme kaydedilemeyen müzakereler sonrası ağustostan bu yana eyaletteki şiddet olaylarında da artışlar görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu